Estetyczna obudowa studni głębinowej
Analizując konstrukcję własnego ujęcia wody, najczęściej zwracamy uwagę na elementy znajdujące się bezpośrednio w ziemi. Warto jednak pamiętać, że na efektywność zbiornika ma wpływ także obudowa studni, która pełni kilka znaczących funkcji. Przyjrzymy się kilku z nich, a także wskażemy, z czego powinna być wykonana obudowa studni głębinowej, aby właściwie zabezpieczała zbiornik.
Jak już nadmieniliśmy, jedną z funkcji obudowy studni, jest właściwe zabezpieczenie zbiornika. Warto wspomnieć, że wraz z głowicą, denkiem, prowadnikami i łącznikiem obudowa studni tworzy zabudowę, która chroni zbiornik przed ingerencją czynników zewnętrznych, takich jak wpadające śmieci, gałęzie czy liście.
Obudowa studni głębinowej
Obudowa studni głębinowej, a szerzej ujmując to zagadnienie – zabudowa, jest także osłoną dla sprzętu technicznego, zamontowanego w górnej części zbiornika. Manometr, wodomierz czy aparatura pomiarowa powinny być odpowiednio zabezpieczone przed uszkodzeniami mechanicznymi, oddziaływaniem zmiennych warunków atmosferycznych, czy wreszcie przed osobami postronnymi.
Aby zapewnić zbiornikowi odpowiedni poziom ochrony, obudowa studni musi być wykonana z najwyższej jakości materiałów. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest tworzywo PCV, które doskonale sprawdza się w technice studziennej. Charakteryzuje się trwałością i naturalnymi właściwościami antykorozyjnymi, dzięki czemu jest idealnym surowcem, stosowanym w środowisku wilgotnym, którym bez wątpienia jest własne ujęcie wody.
Decydując się na budowę zbiornika, pamiętajcie, aby wybrać wysokiej jakości obudowę studni głębinowej. Ma to ogromne znaczenie dla jakości pozyskiwanej wody, a także dla trwałości samego zbiornika.