Beton architektoniczny – czym jest i jakie ma zastosowania?

Beton jest materiałem, wykorzystywanym od setek lat. Długotrwałe stosowanie przełożyło się na wykształcenie wielu jego odmian. Jedną z nich jest beton architektoniczny. Czym charakteryzuje się ten surowiec?

Beton architektoniczny – podstawowe informacje

Beton, powszechnie stosowany w budownictwie, powstaje jako mieszanka wody, piasku i cementu. W trakcie procesu twardnienia wiążę on skutecznie łączone elementy, może być jednak stosowany również jako samodzielny budulec. Taką właśnie rolę pełni najczęściej beton architektoniczny, używany w ostatnich latach coraz szerzej w budownictwie. Charakteryzuje się on wysoką estetyka oraz gładką powierzchnia, co otwiera możliwość zastosowania go w wielu dziedzinach.

Procesy technologiczne prowadzące do wytworzenia betonu architektonicznego pozwalają na stworzenie powierzchni, wykonanej z tego materiału, mogącej stanowić element zewnętrznej konstrukcji, bez konieczności stosowania dodatkowych procesów – na przykład tynkowania. Dzięki temu w wielu budynkach pełni on funkcję elewacji, ale wysoka estetyka tego rozwiązania pozwala na stosowanie go również we wnętrzach, szczególnie tych, które utrzymane są w nowoczesnej, industrialnej stylistyce. Beton architektoniczny bywa również używany do wyrobu mebli zewnętrznych, czemu sprzyja jego wytrzymałość.

 

Udostępnij: