Nadciśnienie tętnicze – podstawowe informacje

Choroby cywilizacyjne stanowią obecnie jedna z najczęstszych przyczyn zgonów  w naszym kraju. Zagrożenia, związane z niehigienicznym trybem życia, powodują w wielu wypadkach przewlekłe stany, które mogą prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Jednym z nich jest niewątpliwie nadciśnienie tętnicze.

Nadciśnienie tętnicze – czym jest?

Odpowiedniego ciśnienie w naczyniach krwionośnych jest konieczne dla właściwego funkcjonowania organizmu, jest bowiem niezbędnym elementem, zapewniającym utrzymanie krążenia i dostarczanie do tkanek tlenu i składników odżywczych. Jednocześnie wysokie jego wartości, przekraczające 140/90 są uznawane za niepożądane, o ile utrzymują się przez dłuższy czas. Stan taki nazywamy nadciśnieniem tętniczym.

Nadciśnienie tętnicze – efekty dla organizmu

Długotrwałe utrzymywanie się wysokiego ciśnienia tętniczego może mieć bardzo niekorzystny wpływ na organizm. Wśród zagrożeń, jakie niesie ze sobą nadciśnienie tętnicze, najczęściej wymienia się udary mózgu, przerost mięśnia sercowego, zmiany w siatkówce oka czy problemy, związane z funkcjonowaniem nerek. Dużą rolę odgrywa więc profilaktyka tego schorzenia – systematyczne pomiary wartości ciśnienia, zmiany w diecie, prowadzące do regulacji masy ciała, rezygnacja z nałogów czy zwiększenie stopnia aktywności ruchowej,

Udostępnij: