Klocki betonowe – opcje masywne

Przynajmniej dla niektórych z nas klocki betonowe raczej kojarzą się z tymi masywnymi obiektami z betonu, czyli z takimi gigantycznymi klockami, które to przy tym wejściu do typowego portu pełnia funkcje falochronu. Mowa tu konkretnie o tym, że zaprojektowano je tak, by zazębiały się same o siebie, czyli by tworzyły taką sporą strukturę. Wiele znaczy też i to, że każdy z tych klocków waży od kilku do kilkunastu ton, czyli nie poruszy takowym pierwsza lepsza fala uformowana przez wiatr, a nawet taka typowa fala sztormowa.

Produkcja.

Klocki betonowe tworzące falochron rzecz jasna produkuje się w taki dość prosty sposób. Mowa tu o tym, że formy zalewa się betonem, w którym to zatapia się jakąś ilość zbrojeń. Wiele znaczy też i to, że tak samo jak w przypadku produkcji kręgów studzianych używa się pary, po to by beton zastygał szybciej niż normalnie. dodatkowo beton musi jeszcze przynajmniej przez jakiś tydzień być pozostawionym, po to by lepiej związał, a potem takie klocki trafiają na nabrzeże, po to by zostać zatopionymi w odpowiednim miejscu i to za pomocą dźwigu.

Transport.

Klocki betonowe tworzące falochron nie mogą być transportowanymi na znaczne odległości, czyli najlepiej je wyprodukować mniej niż te sto kilometrów od portu, bo są one spore i masywne i co równie istotne nie wykonuje się takowych z drogich materiałów.

Udostępnij: