Szlifowanie gniazda zaworu
Naprawiając głowicę zwracamy szczególną uwagę na zawory, gdyż ich stan znacząco wpływa na poprawną pracę silnika. Tarcza zaworu osadzona na gnieździe uszczelnia komorę spalania i zapewnia kompresję niezbędną do pracy silnika.
Zmienione luzy zaworowe wpływają na rozrząd, pogarszając osiągi silnika. Podczas wykrywania wad badamy stan płyt, prętów, rowków do mocowania końcówek prętów.
Szlifowanie zaworów
Jeżeli zawór przeszedł detekcję wad i jest zgodny z normami producenta, ale na płycie występuje erozja wżerowa lub niewielkie zużycie, eliminujemy je poprzez szlifowanie zaworów.
Podczas montażu głowicy cylindrów musimy sprawdzić wystawanie końcówek zaworów względem płaszczyzny wałka rozrządu. W razie potrzeby szlifujemy zawory i ich końcówki do normalnej pracy podnośników hydraulicznych.
W dążeniu do zmniejszenia mas bezwładności, współcześni producenci silników powrócili do konstrukcji wahaczy (ramion wahaczy), ale gdy są one stosowane, końcówka zaworu intensywnie się zużywa. Wynika to z faktu, że końcówka doczołowa podlega nie tylko obciążeniom osiowym, ale także bocznym o zmiennej geometrii tłoczenia. Jeśli usterka zostanie wykryta na czas, możemy zeszlifować końcówkę zaworu bez wyjmowania głowicy cylindrów z silnika. Pozwala to zaoszczędzić czas i pieniądze tam, gdzie konieczny był demontaż i remont głowicy wraz z wymianą zaworów.