Jaka jest różnica między wymuszonym obiegiem gorącego powietrza a centralnym ogrzewaniem?

Generalnie mówiąc o wymuszonym powietrzu, mamy na myśli system grzewczy, a centralne powietrze to układ chłodzenia. Jednak są one wymienne. System centralnego ogrzewania może odnosić się do kotłów i pieców, ponieważ ciepło jest wytwarzane w centralnej lokalizacji, zanim zostanie rozprowadzone.

System wymuszonego powietrza sugeruje zastosowanie systemu HVAC z kanałami powietrznymi i otworami wentylacyjnymi do wysyłania powietrza o kontrolowanej temperaturze do budynku. O ile centralne ogrzewanie może odnosić się również do systemu kotłowego, o tyle ogrzewanie z wymuszonym obiegiem powietrza może odnosić się tylko do pieca lub pompy ciepła z kanałami powietrznymi. 

Centralna klimatyzacja wykorzystuje kanały, przestrzenie i odpowietrzniki systemu ogrzewania wymuszonego powietrza do dostarczania chłodnego, klimatyzowanego powietrza. Tak więc jest różnica, ale różnica jest niewielka, gdy opisuje się ją między systemem centralnego ogrzewania powietrzem a systemem ogrzewania z wymuszonym obiegiem powietrza.

Jaka jest zaleta ogrzewania z wymuszonym obiegiem powietrza?

Biorąc pod uwagę, że przeciętne gospodarstwo domowe wydaje około 1200 USD rocznie na chłodzenie i ogrzewanie nadmuchowe swojego domu, decyzja między typem systemu chłodzenia i ogrzewania jest poważna. Należy to robić z rozwagą i edukacją. To znaczy, zadawaj pytania i rób badania, aby wybrać ten, który jest dla Ciebie odpowiedni. 

To powinno być coś, co będzie Ci służyć przez następne 20 lat lub dłużej. Tutaj przedstawiamy zalety i wady wymuszonego ogrzewania powietrza i pomagamy określić, dlaczego tym razem należy zastosować wymuszone ogrzewanie powietrzem: 

Zalety

  • Czas nagrzewania: Wymuś szybsze ogrzanie powietrza w całym domu, ponieważ powietrze ogrzewa je bezpośrednio. Jest w stanie szybko wysłać to ciepłe powietrze na zewnątrz przez system kanałów, w przeciwieństwie do tego, że proces ogrzewania centralnego lub wodnego zajmuje więcej czasu, aby się nagrzać.
  • Łatwa instalacja: tam, gdzie ciepło promieniujące (woda) wymaga rozerwania podłóg, ogrzewanie wymuszonym powietrzem działa z już zainstalowanym systemem, dzięki czemu czas instalacji jest łatwy i szybszy.  
  • Opłacalność: Ogrzewanie promiennikowe jest droższe niż ogrzewanie z wymuszonym obiegiem powietrza, co sprawia, że ​​ogrzewanie z wymuszonym obiegiem powietrza od samego początku jest bardziej wydajne. Ponieważ działa z tym, co masz już na miejscu, jeśli chodzi o kanały, instalacja jest szybsza i łatwiejsza, co pomaga obniżyć koszty instalacji. 
  • Niezawodny: Wymuszone ogrzewanie powietrzne ma mniej części roboczych, więc jest mniej awarii i wymaga profesjonalnych wezwań serwisowych.  

Wady 

  • Potencjalne zagrożenie pleśnią: Pleśń może rosnąć wewnątrz jednostki wymuszonego powietrza, a następnie krążyć po całym domu. Jeśli dokładnie wyczyścisz urządzenie zgodnie z zaleceniami firmy instalującej i producenta, nie będziesz mieć żadnych problemów. 
  • Hałas: Każdy system będzie powodował hałas, w tym ogrzewanie wymuszonym powietrzem. Przepycha powietrze przez kanały, w których rośnie ciśnienie. Niezwykle głośne dźwięki wymagają profesjonalnej uwagi.
  • Sterowanie centralne: jest tylko jeden termostat do ogrzewania wymuszonego powietrza i kontroluje on temperaturę w każdym pomieszczeniu, a ciepło to czasami zmienia się w zależności od pomieszczenia.  
  • Wycieki z kanałów: Kanały powietrzne są zwykle wyjątkowo niezawodne, ale istnieje możliwość powstania nieszczelności, zwłaszcza jeśli system jest źle zaprojektowany. W miarę starzenia się systemu kanały stają się słabe i zużyte. Coroczna kontrola i czyszczenie przez profesjonalistę pozwoli wykryć te ewentualne wycieki, zanim się pojawią. 

Czy ogrzewanie wymuszone gorącym powietrzem jest dobre?

Ogrzewanie z wymuszonym obiegiem powietrza jest dobre i zyskuje coraz większą popularność zarówno w domach podłączonych do prądu, jak i gazu. Jest to czysty i efektywny sposób ogrzewania domu, ale jak wspomnieliśmy wcześniej, ten rodzaj ogrzewania ma pewne wady. Zdecydowanie musisz rozważyć zalety i wady przed podjęciem ostatecznej decyzji. 

Udostępnij: