Jak zatrudnić księgowego

Pandemia COVID-19 zwiększyła zapotrzebowanie na wysoko wykwalifikowanych księgowych Warszawa, którzy mogą pomóc firmom dotrzymać kroku krytycznemu procesowi prowadzenia ksiąg rachunkowych w tym trudnym okresie.

Jeśli księgowość nie jest prowadzona skutecznie, pokwitowania i dokumenty będą się gromadzić. Rachunki zostaną zapłacone z opóźnieniem. Faktury nie zostaną przesłane na czas. A wydatki firmy nie będą śledzone.

Dobry księgowy może zaoszczędzić czas, dostarczyć przydatne raporty biznesowe, podzielić się spostrzeżeniami i ostrzec Cię o ostrzeżeniach, a także pomóc w zarządzaniu przepływem gotówki.

Poniżej znajduje się kilka wskazówek, jak znaleźć utalentowanego księgowego, który wesprze Twoją firmę w tym krytycznym czasie, a także, jeśli zajdzie taka potrzeba, do pracy zdalnej.

Jak zatrudnić księgowego

Pierwszą rzeczą do podjęcia decyzji jest to, czy musisz zatrudnić księgowego na pełny etat, czy też zatrudnić kogoś tymczasowo lub tymczasowo. Możesz skorzystać z wyspecjalizowanej agencji pośrednictwa pracy, aby znaleźć wykwalifikowanych kandydatów, którzy będą solidnie dopasowani do Twojej firmy, dopóki nie będziesz gotowy do zatrudnienia na pełny etat.

W międzyczasie, oto odpowiedzi na niektóre pytania, które możesz mieć na temat zatrudniania księgowego dla swojej firmy.

1. Czym zajmują się księgowi?

Typowe obowiązki obejmują następujące podstawowe zadania księgowe:

 • Uzgadnianie wyciągów bankowych
 • Przetwarzanie listy płac, zobowiązań i należności
 • Księgowanie i aktualizacja zapisów księgowych
 • Wykonywanie zamknięć na koniec miesiąca
 • Śledzenie środków trwałych i sporządzanie harmonogramów amortyzacji
 • Przygotowanie bilansu próbnego

Od księgowych oczekuje się, że wykorzystają swoje umiejętności rozwiązywania problemów do rozwiązywania rozbieżności, umiejętności komunikacyjne do tworzenia łatwych do przyswojenia raportów i dobrze współpracują z innymi członkami zespołu oraz umiejętności miękkie do pracy z dostawcami, dostawcami i klientami.

2. Jak możesz zidentyfikować najlepszych kandydatów?

Praktyki księgowe różnią się w zależności od branży, więc poszukaj historii odpowiednich dla Twojej branży. Na przykład księgowy, który pracował tylko ze sprzedawcami modowymi, może nie mieć wiedzy i doświadczenia, aby wykonywać równie dobrą pracę dla firmy klimatyzacyjnej. Innymi słowy, znaczenie doświadczenia kandydata jest często ważniejsze niż czas jego trwania.

Chcesz również mieć pewność, że Twój księgowy ma doświadczenie z systemem ewidencjonowania i oprogramowaniem używanym przez Twoją organizację, lub będziesz musiał przeprowadzić szkolenie.

Aby ocenić, czy księgowy będzie w stanie skutecznie pracować w Twojej branży, zadaj niektóre z poniższych pytań podczas rozmowy kwalifikacyjnej:

 • Opowiedz mi o swoim poprzednim doświadczeniu w księgowości.
 • Jakie były Twoje główne obowiązki?
 • Jakie rodzaje raportów finansowych przygotowałeś?
 • Z jakich typów systemów księgowych korzystałeś?

3. Czy musisz szukać certyfikatów lub członkostwa?

Księgowi w Stanach Zjednoczonych nie są prawnie zobowiązani do uzyskania licencji, ale mogą uczestniczyć w kilku dobrowolnych programach certyfikacji. Kiedy kandydaci są certyfikowani lub licencjonowani przez National Association of Certified Public Bookkeepers (NACPB) lub American Institute of Professional Bookkeepers (AIPB), oznacza to, że ich wiedza i umiejętności są aktualne. Zapytaj ich, czy mają jakieś certyfikaty.

To samo dotyczy członkostwa zawodowego. Księgowi muszą spełnić kryteria członkostwa w organizacji zawodowej, zanim będą mogli do niej dołączyć. Możesz więc przyjąć członkostwo zawodowe jako wskaźnik statusu zawodowego kandydata i zaangażowania w jego karierę.

Aktywne członkostwo w grupie zawodowej pomaga również księgowemu być na bieżąco z nowościami, trendami i najlepszymi praktykami w branży. Ponadto członkowie czasami posiadają ubezpieczenie od odpowiedzialności zawodowej za pośrednictwem tych grup, co zapewnia dodatkowy spokój ducha.

4. Skąd będziesz wiedzieć, czy księgowy bierze odpowiedzialność?

Dobry księgowy dba o czystość Twoich książek i ułatwia przeglądanie i sprawdzanie wpisów. Postępuj z należytą starannością i poproś o sprawdzenie referencji od księgowych, którzy pracowali z Twoimi kandydatami do księgowości.

Aby uzyskać dodatkową pewność przejrzystości i odpowiedzialności, możesz spróbować pytań na rozmowę kwalifikacyjną, aby zorientować się, którzy kandydaci są najbardziej uczciwi i wiarygodni, na przykład:

 • Czy możesz mi opowiedzieć o sytuacji, w której ktoś przyznał się za wykonaną przez Ciebie pracę? Co z tym zrobiłeś?
 • Czy kiedykolwiek została zakwestionowana Twoja wiarygodność? Jaka była Twoja odpowiedź na tę sytuację?
 • Opowiedz mi o sytuacji, w której popełniłeś błąd. Czego się z tego nauczyłeś?

Te pytania powinny dać pewien wgląd w to, jak kandydat myśli i przetwarza trudne scenariusze w środowisku zawodowym.

5. Jakie są największe korzyści z zatrudniania księgowego?

Święty spokój? Tak, to jedna rzecz. Jakie są inne zalety zatrudniania księgowego?

 • Mniej błędów przy wprowadzaniu danych – księgowi mogą nie tylko naprawiać błędy w transakcjach finansowych, ale także zapobiegać ich powstawaniu. Najważniejszą korzyścią dla Twojej firmy jest to, że możesz uniknąć płacenia opóźnionych opłat. A gdy Twoje faktury zostaną wysłane szybko i dokładnie, szybciej otrzymasz zapłatę.
 • Wyjaśnienie liczbowe – jeśli zauważysz coś nieregularnego lub nie masz pewności co do swoich zysków i strat lub jakichkolwiek kwestii księgowych, księgowy może pomóc w rozwiązaniu tych problemów.
 • Prostszy sezon podatkowy – Nieskategoryzowane wydatki? U dobrego księgowego tego nie znajdziesz, nie przegapisz też żadnych odpisów podatkowych.

6. Czym księgowi różnią się od księgowych?

Od księgowych oczekuje się codziennego rejestrowania pokwitowań, faktur i innych transakcji. Zatrudnienie księgowego zapewni wgląd w biznes w oparciu o informacje księgowe.

Księgowych często prosi się o interpretację złożonych danych i analiz, z obowiązkami takimi jak sporządzanie zestawień zysków i strat oraz rozliczanie podatków. Księgowi finansowi obliczają aktywa i pasywa i pokazują inwestorom zewnętrznym, jak radzi sobie firma. Księgowi kosztów analizują procesy finansowe w organizacji i wydają zalecenia dotyczące ulepszonego zarządzania kontrolą kosztów.

Jeśli jesteś jak większość właścicieli firm, nie jesteś zainteresowany samodzielnym rejestrowaniem wszystkich szczegółów każdej transakcji finansowej. Możesz do tego zatrudnić księgowego. Jeśli potrzebujesz porady biznesowej na wysokim poziomie i oficjalnych raportów, potrzebujesz księgowego. Obu profesjonalistom zaufamy, jeśli chodzi o szczegóły dotyczące finansów Twojej firmy, dzięki czemu możesz robić to, co potrafisz najlepiej – prowadzić firmę.

7. Za co płacić księgowym?

Poświęć trochę czasu na zbadanie trendów wynagrodzeń księgowych, zanim rozpoczniesz wyszukiwanie kandydatów do pracy. 

 

Udostępnij: