Jak przygotować schody

Jeśli remontujesz schody, warto poświęcić trochę czasu na ich dokładne przygotowanie. Niezależnie od tego, czy zamierzasz bejcować lub malować schody, położyć nowy dywan lub wymienić poszczególne części schodów, uzyskasz lepsze i trwalsze rezultaty, jeśli wcześniej odpowiednio przygotujesz wszystkie drewniane powierzchnie. Może to obejmować między innymi usunięcie starej wykładziny i podkładu na schodach, usunięcie farby lub lakieru oraz zeszlifowanie stopni, podstopnic i balustrady, aby można było rozpocząć od nowa.

Usuwanie starej wykładziny schodowej

Możesz pokusić się o jak najszybsze wyrwanie dywanu, ale aby uniknąć uszkodzenia części schodów, najlepiej nie robić tego zbyt mocno.

Dzięki odpowiednim narzędziom praca będzie szybsza. Będziesz potrzebował szczypiec, cudownego pręta (rodzaj łomu), noża uniwersalnego, papieru ściernego, szpachli i szpachli do drewna.

Noś grube rękawice, aby chronić ręce przed pinezkami i zszywkami, i zachowaj ostrożność podczas obchodzenia się z zębami prętów chwytaka, co może być szczególnie niebezpieczne.

Młotek i dłuto mogą wystarczyć, jeśli nie masz łomu, chociaż może być trochę trudniej uzyskać wystarczającą dźwignię.

Zaczynając od szczytu schodów, sięgnij pod dywan z cudownym drążkiem, aby uwolnić go z pasków chwytających, które go przytrzymują. Jeśli schody są wyłożone dywanami od końca do końca, znalezienie punktu wyjścia może być trudne, dlatego spróbuj przesunąć ostrze małego noża uniwersalnego wzdłuż jednej z krawędzi. Uważaj, aby nie zarysować drewnianych stopni. Jeśli to nie zadziała, użyj szczypiec, aby podciągnąć niewielką część dywanu, aby móc wepchnąć łom pod spodem.

Użyj dźwigni finansowej

Wykładzina schodów będzie prawdopodobnie utrzymywana na miejscu za pomocą prętów chwytających, zwanych również listwami przyczepnymi lub chwytakami. Podnieś dywan cudownym drążkiem, poruszając się ostrożnie, aby nie uszkodzić otaczającego drewna.

Może się okazać, że dywan składa się z kilku krótkich odcinków, z których każda owija się na jednym lub dwóch stopniach i podstopnicach.

Alternatywnie, w przypadku prostych schodów może składać się z jednego ciągłego elementu. Jeśli okaże się, że masz do czynienia z jedną długą rolką dywanu, pokrój ją na kawałki nożem uniwersalnym, aby ułatwić utylizację. Cięcie z tyłu jest szybsze niż z przodu.

Cięcie dywanu

Usuń paski samoprzylepne
Paski wędkarskie
Jeśli dojdziesz do paska przejściowego – łącznika służącego do dyskretnego łączenia dwóch części wykładziny lub do łączenia wykładziny schodowej w miejscu, w którym styka się z innym rodzajem  cyklinowanie podłogi – przytnij dywan w tym miejscu i pozostaw pasek na miejscu, aby można go było ponownie użyć (chyba że zamierzasz zostawić nagie stopnie).

Dopóki masz zamiar ponownie wykładać schody, pozostałe pręty chwytaka mogą pozostać na swoim miejscu, jeśli są w dobrym stanie.

Usuń wszelkie paski klejące, które są uszkodzone lub skorodowane, ponieważ rdza może czasami przeciekać przez dywan i powodować plamy.

Nagradzaj niechciane chwytaki za pomocą cudownego drążka lub młotka i dłuta, a następnie usuń podkład. Wyciągnij wszystkie pinezki szczypcami, łomem, młotkiem lub przyrządem do usuwania gwoździ.

Powinieneś także podciągnąć wszystkie pręty chwytaka, które znajdują się mniej niż 6 mm od boku stopni, jeśli zamierzasz wykładać schody od końca do końca (w przeciwieństwie do instalowania prowadnicy pośrodku i malowania lub bejcowania drewna po obu stronach) ). Dzieje się tak, ponieważ będziesz potrzebować szczeliny co najmniej tej wielkości, aby włożyć krawędź nowej wykładziny do boku klatki schodowej.

Szlifowanie schodów

Teraz czas na przygotowanie schodów. Przeszlifuj je mocnym papierem ściernym o ziarnistości około 40-60, zgodnie z słojami drewna, aby usunąć starą farbę lub lakier oraz wyrównać i wypoziomować wszystkie powierzchnie.

Szlifierka mechaniczna znacznie przyspieszy proces wygładzania drewna. Zalecamy użycie szlifierki taśmowej lub mimośrodowej do szerokich elementów schodów, takich jak stopnie i podstopnice, oraz szlifierki do detali (zwanej również szlifierką myszą) do wchodzenia w narożniki i wąskich klatek schodowych.

Szlifierki wyrzucają dużo kurzu i gruzu, więc nie zapomnij założyć maski przeciwpyłowej i okularów ochronnych. Odkurzacz, a nawet odkurzacz, podłączony do szlifierki, może znacznie zmniejszyć ilość kurzu unoszącego się w powietrze.

Nie próbuj używać szlifierki mechanicznej na wrzecionach. Zamiast tego pociąć arkusze papieru ściernego na paski, owinąć je wokół słupków i pocierać ręcznie w górę, w dół i tam iz powrotem, aby usunąć stare wykończenie.

Zrób to samo z poręczami schodów i innymi zakrzywionymi częściami poręczy schodów, których nie można łatwo oczyścić za pomocą szlifierki.

Szlifowanie schodów

Jeśli chcesz usunąć całą farbę, rozważ alternatywę wymiany wrzecion. Nie są tak drogie, jak mogłoby się wydawać, a nawet mogą zaoszczędzić pieniądze w porównaniu z ceną piaskowania, środków do usuwania farby i środków czyszczących oraz wymaganego czasu – szczególnie jeśli płacisz komuś, kto zrobi to za Ciebie!

Jeśli zamierzasz położyć nowy dywan na schodach, powinno to wystarczyć. Jeśli jednak zamierzasz pomalować lub zabrudzić schody lub zainstalować prowadnicę pośrodku schodów, musisz udoskonalić powierzchnię.

Przejdź ponownie po stopniach, podstopnicach i balustradach schodów za pomocą drobniejszego papieru ściernego o ziarnistości 120 lub nawet 240, aż drewno będzie tak gładkie, jak tylko możesz. W celu uzyskania najlepszych rezultatów należy jak najdokładniej śledzić słoje drewna.

Teraz posprzątać. Odkurz całą klatkę schodową, aby usunąć wszystkie zanieczyszczenia (nie zapomnij odsysać kurzu z otworów), a następnie użyj dużej gąbki dekoracyjnej, aby wyczyścić wszystkie powierzchnie wodą i łagodnym detergentem. Dokładnie wypłucz i pozostaw do całkowitego wyschnięcia. Może to zająć dzień lub dłużej.

Udoskonalanie powierzchni

Wybierz szpachlę do drewna w odcieniu jak najbardziej zbliżonym do koloru elementów schodów (lub koloru, który zamierzasz je zabarwić, jeśli ma to zastosowanie) i nałóż ostrożnie na wszystkie pęknięcia, dziury i wgniecenia.

Przed bejcowaniem schodów warto nałożyć pędzelkiem szpachlę do drewna na kawałek drewna, aby zobaczyć, jaki kolor zmienia się po wyschnięciu. Następnie możesz nanieść niewielką ilość bejcy, aby sprawdzić, czy pasuje, i w razie potrzeby zmienić wypełniacz.

Wypełnij nieznacznie ubytki, aby skompensować kurczenie się wypełniacza podczas wysychania, a następnie wyrównaj szpachlą.

Po całkowitym wyschnięciu powierzchni przeszlifuj wypełnione obszary, aby zrównały się z otaczającym drewnem. Jesteś teraz gotowy do malowania lub bejcowania schodów.

Udostępnij: