Iniekcja kurtynowa jako sprawdzona o wysokiej wydajności metoda uszczelniania obiektów pokrytych gruntem

Iniekcja kurtynowa stanowi rodzaj wtórnej izolacji zewnętrznej i obejmuje izolacyjne prace powierzchniowe elementów budowlanych, które są przykryte gruntem i narażone na działanie wilgoci lub wody. Metoda iniekcji kurtynowej jest stosowania przy uszczelnianiu piwnic, podziemnych garaży, kanałów i tuneli i jest stosowana w przypadkach, gdy naprawa elementu budowlanego jest niemożliwa z zastosowaniem metod tradycyjnych lub w przypadku, gdy stworzenie dostępu do naprawianego obiektu pociągałoby zbyt duże nakłady finansowe.

Zalety i charakterystyka iniekcji kurtynowej

Podstawą prac związanych z zastosowaniem iniekcji kurtynowej jest wywiercenie na wylot siatki otworów, najczęściej w układzie naprzemiennym i wprowadzenie pod ciśnieniem, które nie powinno przekraczać 10 barów, w otaczający grunt preparatu w postaci żeli akrylowych, czasami określanych jako hydrożele lub żywice hydrostrukturalne. Wprowadzona żywica tworzy na ścianie od strony gruntu rodzaj „kurtyny”, co trwale zapobiega wnikaniu wody i wilgoci w strukturę ściany. Iniekcja kurtynowa powoduje również całkowite osuszenie murów.

Po szybkim zestaleniu materiał iniekcyjny staje się ekranem lub kurtyną i zaczyna skutecznie zabezpieczać konstrukcję przed infiltracją wody. Iniekcja kurtynowa sprawdza się szczególnie dobrze w przypadku parkingów podziemnych, tuneli, przejść podziemnych oraz w sytuacjach, gdy nie można wyłączyć obiektu z eksploatacji lub byłoby to bardzo kosztowne.

Jedną z podstawowych zalet iniekcji kurtynowej jest wysoka wydajność i niski koszt aplikacji.

Udostępnij: